contestada

A 5.30kg block hangs from a spring with a spring constant 1700 N/m. The block is pulled down 4.50cm from the equilibrium position and given an initial velocity of 1.70 m/s back toward equilibrium. a) what is the frequency of the motion (units: Hz) b) what is the amplitude (units: m) c) what is the total mechanical energy of the motion (units: J)

Respuesta :

To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to the frequency in a spring, the conservation of energy and the total mechanical energy in the body (kinetic or potential as the case may be)

PART A) By definition the frequency in a spring is given by the equation

[tex]f = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{k}{m}}[/tex]

Where,

m = mass

k = spring constant

Our values are,

k=1700N/m

m=5.3 kg

Replacing,

[tex]f = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{1700}{5.3}}[/tex]

[tex]f=2.85 Hz[/tex]

PART B) To solve this section it is necessary to apply the concepts related to the conservation of energy both potential (simple harmonic) and kinetic in the spring.

[tex]\frac{1}{2}kA^2 = \frac{1}{2}mv^2 + \frac{1}{2} kY^2[/tex]

Where,

k = Spring constant

m = mass

y = Vertical compression

v = Velocity

This expression is equivalent to,

[tex]kA^2 =mV^2 +ky^2[/tex]

Our values are given as,

k=1700 N/m

V=1.70 m/s

y=0.045m

m=5.3 kg

Replacing we have,

[tex]1700*A^2=5.3*1.7^2 +1700*(0.045)^2[/tex]

Solving for A,

[tex]A^2 = \frac{5.3*1.7^2 +1700*(0.045)^2}{1700}[/tex]

[tex]A ^2 = 0.011035[/tex]

[tex]A=0.105 m \approx 10.5 cm[/tex]

PART C) Finally, the total mechanical energy is given by the equation

[tex]E = \frac{1}{2}kA^2[/tex]

[tex]E=\frac{1}{2}1700*(0.105)^2[/tex]

[tex]E= 9.3712 J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS