If the stopping sight distance required to avoid colliding with a fallen boulder on a mountain pass is 800 feet, what is the likely grade of the mountainous segment of roadway. Assume a perception-reaction time of 2.5 seconds, a design speed of 65 miles per hour, and an a/g value equal to 0.35. [Use Practical Stopping Distance]

Respuesta :

Answer:

Grade is 10.32%

Explanation:

Given data:

stopping side distance is 800ft

t = 2.5 sec

design speed v = 65 miles/hr

a/g value is 0.35

stopping side distance is SSD

[tex]SSD = 1.47 vt + \frac{v^2}{30(a/g - G}[/tex]

plugging all value for G

[tex]800 = 1.47 \times 65\times 2.4 + \frac{65^2}{30(0.35 -G)}[/tex]

[tex]800 - 229.32 = \frac{65^2}{30(0.35 -G)}[/tex]

[tex]570.68 = \frac{65^2}{30(0.35 -G)}[/tex]

G = 0.1032

Grade is 10.32%

ACCESS MORE
EDU ACCESS