Answer:
Step-by-step explanation:
The amount of money that Jason earns is dependent on the amount of time, t in hours that he works
The function f(x) = 15t represents the money he earns for working t hours. Therefore, the dependent variable is f(x) and the independent variable is t
Jason works at least 5 hours but not more than 10. This means that The minimum amount that he can earn is 15×5 = $75
The maximum amount that he can earn is 15×10 = $150
The practical domain is all possible values for t. It becomes
5 lesser than or equal to t lesser than or equal to 10
The practical range is all possible values for f(x). It becomes
75 lesser than or equal to f(x) lesser than or equal to 150