Respuesta :
Answer:
0.2s
Explanation:
SO for the dolphin to hear its echo, the sound wave must travel a distance twice as much as the displacement between the dolphin and the ocean floor. So d = 154 * 2 = 308 m
Since the speed of sound in ocean floor is v = 1533m/s we can find out the time by dividing the distance d by the speed of sound
t = d / v = 308 / 1533 = 0.2s
[tex](t = d / v )[/tex]The time passes before it hears an echo is 0.3secs
What is sound wave?
A sound wave servers patterns of disturbance caused by the movement of energy traveling through a medium.
The speed of sound in ocean floor was given as [tex]( v = 1533m/s)[/tex]
To find the time, we can make use if the formula
[tex](t = d / v )[/tex]
Where t= time
v= velocity
d= distance
Then substitute ,we have
[tex]= 308 / 1533 = 0.2s[/tex]
Learn more about sound wave at;
https://brainly.com/question/1199084