1. A 0.250 kg baseball sits on the ledge of a window in Treadwell hall. If the ball has 18.5
Joules of potential energy, how high is the ball?
2. How long would it take to hit the ground?​

Respuesta :

Answer:

h = 7.54 m

t = 1.24 s

Explanation:

1.Let g = 9.81 m/s2 is the gravitational acceleration. Since the formula for potential energy is:

[tex]E_p = mgh[/tex]

where m = 0.25 is the ball mass and h is the height. We can solve for h

[tex]h = \frac{E_p}{mg} = \frac{18.5}{0.25*9.81} = 7.54m[/tex]

2. The time it take for the ball to reach a distance of 7.54m with a gravitational acceleration of 9.81m/s2:

[tex]h = \frac{gt^2}{2}[/tex]

[tex]t^2 = \frac{2h}{g} = \frac{2*7.54}{9.81} = 1.54[/tex]

[tex]t = \sqrt{1.54} = 1.24 s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS