Respuesta :
Answer:
C
Step-by-step explanation:
THe markup is the difference between the Selling Price and Cost.
As a percentage, we would get the markup in terms of cost.
First,
Selling Price = 4.50
Cost = 3.00
So,
Markup = SP - Cost = 4.50 - 3.00 = 1.50
As a percentage, we would divide the markup by cost and then multiply the answer by 100. That's:
1.50/3 = 0.5 * 100 = 50%
THe markup is 50%
C is the correct answer.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The markup is the difference between the Selling Price and Cost.
As a percentage, we would get the markup in terms of cost.
First,
Selling Price = 4.50
Cost = 3.00
So,
Markup = SP - Cost = 4.50 - 3.00 = 1.50
As a percentage, we would divide the markup by cost and then multiply the answer by 100. That's:
1.50/3 = 0.5 * 100 = 50%
The markup is 50%
C is the correct answer.