Answer:
Gina's pay rate next month will be =$9.9 per hour
Step-by-step explanation:
Gina was initial earnings was = $10 per hour
She received an increase by = 10%
Increase in amount received = [tex]10\%\ of\ \$10= 0.1\times\$10 =\$1 [/tex]
New earnings = [tex]\$10+\$1=\$11[/tex] per hour
Next month her pay rate will decrease by = 10%
Decrease in pay rate next month will be = [tex]10\%\ of\ \$11= 0.1\times\$11 =\$1.1 [/tex]
Thus, Gina's pay rate next month will be = [tex]\$11-\$1.1=\$9.9[/tex] per hour