Answer:
32 Ω
286.50844 seconds
Explanation:
V = Voltage = 120 V
m = Mass of water = 400 g
c = Specific heat of water = 4186 J/kg°C
[tex]\Delta T[/tex] = Change in temperature = 100-23 (100°C boiling point)
P = Power = 450 W
R = Resistance
Power is given by
[tex]P=\frac{V^2}{R}\\\Rightarrow R=\frac{V^2}{P}\\\Rightarrow R=\frac{120^2}{450}\\\Rightarrow R=32\ \Omega[/tex]
The resistance of the heater is 32 Ω
Heat generated
[tex]Q=mc\Delta T\\\Rightarrow Q=0.4\times 4186\times (100-23)\\\Rightarrow Q=128928.8\ J[/tex]
Power is given by
[tex]P=\frac{Q}{t}\\\Rightarrow t=\frac{Q}{P}\\\Rightarrow t=\frac{128928.8}{450}\\\Rightarrow t=286.50844\ s[/tex]
The time taken for the water to boil is 286.50844 seconds