Answer:
ΔH°rxn = 54.08 kJ
Explanation:
Let's consider the following equations.
a) ClO(g) + O₃(g) ⇄ Cl(g) + 2 O₂(g) ΔH°rxn = –29.90 kJ
b) 2 O₃(g) ⇄ 3 O₂(g) ΔH°rxn = 24.18 kJ
We have to determine the value of heat of reaction for the following reaction: Cl(g) + O₃(g) ⇄ ClO(g) + O₂(g)
According to Hess's law, the enthalpy change in a chemical reaction is the same whether the reaction takes place in one or in several steps. That means that we can find the enthalpy of a reaction by adding the corresponding steps and adding their enthalpies. According to Lavoisier-Laplace's law, if we reverse a reaction, we also have to reverse the sign of its enthalpy.
Let's reverse equation a) and add it to equation b).
-a) Cl(g) + 2 O₂(g) ⇄ ClO(g) + O₃(g) ΔH°rxn = 29.90 kJ
b) 2 O₃(g) ⇄ 3 O₂(g) ΔH°rxn = 24.18 kJ
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Cl(g) + 2 O₂(g) + 2 O₃(g) ⇄ ClO(g) + O₃(g) + 3 O₂(g)
Cl(g) + O₃(g) ⇄ ClO(g) +O₂(g)
ΔH°rxn = 29.90 kJ + 24.18 kJ = 54.08 kJ