Assuming constant velocities, if a fastball pitch is thrown and travels at 40 m/s toward home plate, 18 m away, and the head of the bat is simultaneously traveling toward the ball at 18.0 m/s, how much time elapses before the bat hits the ball?a. About 0.3 sb. About 0.6 sc. About 0.9 sd. About 1.2 s

Respuesta :

Option A is the correct answer.

Explanation:

Here velocity of ball and bat are in opposite direction.

Velocity of ball = 40 m/s

Velocity of bat = 18 m/s

Since they are in opposite direction relative velocity is given by,

           Relative velocity = 40 + 18 = 58 m/s

Distance to home plate = 18 m

We have

                Displacement = Velocity x Time

                           18 = 58 x Time

                          Time = 0.3 seconds

Option A is the correct answer.

ACCESS MORE
EDU ACCESS