Answer:
$17,600
Explanation:
Data provided in the question:
Cost of the patent purchased = $44,000
Useful life = 5 years
Residual value = 0
Now,
using the straight-line method,
we have
Annual amortization expense = [ cost - Residual value ] ÷ (Useful life)
= [ $44,000 - 0 ] ÷ 5
= $8,800 per year
Therefore,
The accumulated amortization expense from January 1, 2021 to December 31, 2022
= Annual amortization expense × 2 years
= $8,800 × 2
= $17,600
Hence,
the amortization expense for the year ended December 31, 2022 = $17,600