Bonita Industries planned to use 1 yard of plastic per unit budgeted at $101 a yard. However, the plastic actually cost $100 per yard. The company actually made 4600 units, although it had planned to make only 3800 units. Total yards used for production were 4660. How much is the total materials variance?

Respuesta :

Answer:

total materials variance is  $1400 Unfavorable

Explanation:

given data

budgeted = $101

actually cost = $100 per yard

company actually made =  4600 units

planned to make = 3800 units

Total yards used for production =  4660

to find out

How much is the total materials variance

solution

we know that company made 4600 so 4600 yards should be use of material but here actually used 4660 yards

so materials quantity variance  is = 60 ×  $100 = $6000 Unfavorable

material more used

and

here materials bought less than standard price

so that we can say, materials price variance is favorable

so 4600 units should used materials costing =  4600 × $101

initial estimates materials costing = $464600

and

Actually 4600 use materials costing = 4600 ×100 = $460000

so

materials price variance = $464600 - $460000 = 4600 Favorable

and

total materials variance = $4600  - $6000  = -1400

so total materials variance is  $1400 Unfavorable

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico