Respuesta :
Answer
3.5 ml volume of water will be required for sterilization of 700 mg Kanamycin
Explanation
First convert mg to gram
700 mg = 0.7 gram
So
For 1 gram kanamycin = 5 ml of water is required
For 0.7 gram kanamycin = 0.7 x 5 ml of water is required
= 3.5 ml
Then ,0.7 g of water will be sterile by = 3.5 ml
Answer:
The answer is: 2.8 ml, they should be administered.
Explanation:
We pass mg to g, 700 mg = 0.7 g by dividing them by 1000.
Applying the rule of three if 0.5 g = 2 ml, where multiplying by 0.7 g x 2 ml = 1.14, and divided by 0.5 g is equal to 2.8 ml, they should be administered.
The answer is: 2.8 ml, they should be administered.