Answer:
Speed of the ambulance is 32.7 metres per second.
Explanation:
Let the actual frequency of the siren be [tex]f_{0}[/tex].
Frequency observed by me when ambulance is approaching = 540 Hz
Frequency observed by me when ambulance is moving away = 446 Hz
Let [tex]v_{s}[/tex] be the speed of sound and [tex]v_{a}[/tex] be the speed of ambulance.Then according to Doppler effect:
When source is moving towards observer,frequency observed is given as
[tex]f_{0} \times \frac{v_{s} }{v_{s} - v_{a} }[/tex] = 540 Hz
When source is moving away from observer,frequency observed is given as
[tex]f_{0} \times \frac{v_{s} }{v_{s} + v_{a} }[/tex] = 446 Hz
Taking [tex]v_{s} = 343 \frac{m}{s}[/tex] and solving the above two equations by eliminating [tex]f_{0}[/tex],
we get [tex]v_{a} = 32.7 \frac{m}{s}[/tex]