A balloon is filled to a volume of 7.00*10^2 mL at a temperature of 20.0°C. The balloon is then cooled at constant pressure to a temperature of 1.00*10^2 K. What is the final volume of the balloon?

Respuesta :

The final volume of the gas is 238.9 mL

Explanation:

We can solve this problem by using Charle's law, which states that for a gas kept at constant pressure, the volume of the gas (V) is proportional to its absolute temperature (T):

[tex]\frac{V}{T}=const.[/tex]

Which can be also re-written as

[tex]\frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}[/tex]

where

[tex]V_1, V_2[/tex] are the initial and final volumes of the gas

[tex]T_1, T_2[/tex] are the initial and final temperature of the gas

For the gas in the balloon in this problem, we have:

[tex]V_1 = 7.00\cdot 10^2 mL = 700 mL[/tex] is the initial volume

[tex]T_1=20.0^{\circ}C+273=293 K[/tex] is the initial absolute temperature

[tex]V_2[/tex] is the final volume

[tex]T_2 = 1.00\cdot 10^2 K = 100 K[/tex] is the final temperature

Solving for [tex]V_2[/tex],

[tex]V_2 = \frac{V_1 T_2}{T_1}=\frac{(700)(100)}{293}=238.9 mL[/tex]

Learn more about ideal gases:

brainly.com/question/9321544

brainly.com/question/7316997

brainly.com/question/3658563

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS