Answer:[tex]34.84 m/s^2[/tex]
Explanation:
Given
density of balloon [tex]\rho _{He}=0.27 kg/m^3[/tex]
density of air [tex]\rho _a=1.23 kg/m^3[/tex]
volume of balloon [tex]V=0.084 m^3[/tex]
If balloon is rising then
[tex]F_b-mg=ma[/tex]
where [tex]F_b=buoyant\ Force=\rho _a\times V\times g[/tex]
[tex]mg=\rho _{He}\times V\times g=weight of gas[/tex]
[tex]a=acceleration[/tex]
[tex]\rho _a\times V\times g-\rho _{He}\times V\times g=\rho _{He}\times V\times a[/tex]
[tex]\rho _a\times g-\rho _{He}\times g=\rho _{He}\times a[/tex]
divide by [tex]\rho _{He}[/tex]
[tex]\frac{\rho _a}{\rho _{He}}\times g-g=a[/tex]
[tex]a=g(\frac{\rho _a}{\rho _{He}}-1)[/tex]
[tex]a=g(\frac{1.23}{0.27}-1)[/tex]
[tex]a=3.55\times 9.8[/tex]
[tex]a=34.84 m/s^2[/tex]