Answer:
The speed of cart is 5.5 m/s.
Explanation:
Given that,
Mass of cart = 100 kg
Distance = 3 m
Speed = 6 m/s
We need to calculate the speed of cart
Using relation of centripetal force and normal force
[tex]N+mg=\dfrac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]\dfrac{m}{2}+mg=\dfrac{mv^2}{r}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\dfrac{1}{2}+9.8=\dfrac{v^2}{3}[/tex]
[tex]v=\sqrt{3(\dfrac{1}{2}+9.8)}[/tex]
[tex]v=5.5\ m/s[/tex]
Hence, The speed of cart is 5.5 m/s.