Respuesta :

Answer:

Final pressure of the gas remaining in the first container is 3.5 atm

Explanation:

Since it is given that temperature is constant , we can apply -

PV=constant , where

P = Pressure of the gas

V = Volume of the container in which the gas is contained

Initially,

For container 1 -

[tex]P_{i}[/tex] = 4 atm

[tex]V_{1}[/tex] = 6 L

Finally,

For container 2 -

[tex]P_{f,2}[/tex] = 3 atm

[tex]V_{2}[/tex] = 1 L

For container 1 -

[tex]P_{f,1}[/tex] = ?

[tex]V_{1}[/tex] = 6 L

∴ [tex]P_{i}[/tex][tex]V_{1}[/tex] = [tex]P_{f,1}[/tex][tex]V_{1}[/tex] + [tex]P_{f,2}[/tex][tex]V_{2}[/tex]

∴ 4×6 =  ([tex]P_{f,1}[/tex]×6) +(3×1)

∴ [tex]P_{f,1}[/tex] = 3.5 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico