Answer:
Angular acceleration will be [tex]1135.5rad/sec^2[/tex]
Explanation:
We have given initial angular speed of a particular disk [tex]\omega _i=646.1rad/sec[/tex]
And it finally comes to rest so final angular speed [tex]\omega _f=0rad/sec[/tex]
Time is given as t = 0.569 sec
From third equation of motion we know that
[tex]\omega _f=\omega _i+\alpha t[/tex]
So angular acceleration [tex]\alpha =\frac{\omega _f-\omega _i}{t}=\frac{0-646.1}{0.569}=1135.5rad/sec^2[/tex]