Answer:
The tax basis of the new building amounts to $650,000
Explanation:
The tax basis of the new building is computed as:
Tax basis = Old building - Accumulated depreciation + Cash paid
Where
Old building is $530,000
Accumulated depreciation is $160,000
Cash paid is $280,000
Putting the values above:
= $530,000 - $160,000 + $280,000
= $370,000 + $280,000
= $650,000