Answer:
The kinetic energy of the mass at the instant it passes back through the equilibrium position is 0.06500 J.
Explanation:
Given that,
Mass = 2.15 kg
Distance = 0.0895 m
Amplitude = 0.0235 m
We need to calculate the spring constant
Using newton's second law
[tex]F= mg[/tex]
Where, f = restoring force
[tex]kx=mg[/tex]
[tex]k=\dfrac{mg}{x}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]k=\dfrac{2.15\times9.8}{0.0895}[/tex]
[tex]k=235.41\ N/m[/tex]
We need to calculate the kinetic energy of the mass
Using formula of kinetic energy
[tex]K.E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
Here, [tex]v = A\omega[/tex]
[tex]K.E=\dfrac{1}{2}m\times(A\omega)^2[/tex]
Here, [tex]\omega=\sqrt{\dfrac{k}{m}}^2[/tex]
[tex]K.E=\dfrac{1}{2}m\times A^2\sqrt{\dfrac{k}{m}}^2[/tex]
[tex]K.E=\dfrac{1}{2}kA^2[/tex]
Put the value into the formula
[tex]K.E=\dfrac{1}{2}\times235.41\times(0.0235)^2[/tex]
[tex]K.E=0.06500\ J[/tex]
Hence, The kinetic energy of the mass at the instant it passes back through the equilibrium position is 0.06500 J.