The drill used by most dentists today is powered by a small air-turbine that can operate at angular speeds of 350000 rpm. These drills, along with ultrasonic dental drills, are the fastest turbines in the world-far exceeding the angular speeds of jet engines. Suppose a drill starts at rest and comes up to operating speed in 2.0 s. How many revolutions does the drill bit make as it comes up to speed?

Respuesta :

Answer:

number of revolutions = 5833.333

Explanation:

The three equations for uniformly accelerated straight line motion are,

v = u + at

s = ut + [tex]\frac{1}{2} at^{2}[/tex]

[tex]v^{2} = u^{2} + 2as[/tex]

where,

v = final velocity

u = initial velocity

s = displacement

a = acceleration

These three equations can be applied to rotational motion also if the angular acceleration is constant just by replacing v with ω, u with ω₀, s with θ, and a with α.

where,

ω = final angular velocity

ω₀ = initial angular velocity

θ = angular displacement

α = angular acceleration

thus, the above equations become,

ω = ω₀ + αt

θ = ut +  [tex]\frac{1}{2}[/tex]α[tex]t^{2}[/tex]

ω[tex]^{2}[/tex] = ω₀[tex]^{2}[/tex] + 2αθ

In the given problem,

initial angular velocity is ω₀ = 0 (since it starts from rest)

final angular velocity is ω = 350000 rpm = 350000 x [tex]\frac{2\pi}{60}[/tex] radian/sec = [tex]\frac{70000\pi }{6}[/tex]radian/sec

(since 0ne revolution = 2π radian and one minute = 60 seconds)

time t = 2.0 s

our aim is to find θ. We have two equations with θ. But both of them contains α which is an unknown. So we have to first find α using the first equation.

ω = ω₀ + αt

α = ( ω-ω₀)/t (got by finding α from the above equation.)

Substituting the known values in the equation we get,

α = ( ω-ω₀)/t

α = [tex]\frac{\frac{70000\pi }{6}-0}{2}[/tex]

α = [tex]\frac{70000\pi }{12}[/tex] radian/[tex]sec^{2}[/tex]

We know,

ω[tex]^{2}[/tex] = ω₀[tex]^{2}[/tex] + 2αθ

rearranging to find θ

θ =  (ω^2 - ω₀^2)/2α

  = [tex]\frac{(\frac{70000\pi }{6})^{2} - 0^{2} }{2(\frac{70000\pi }{12})}[/tex]

  = [tex]\frac{70000\pi }{6}[/tex] radian

but we have to find number of revolutions. We know that one revolution = 2π radian

so to find the number of revolutions we have to divide the answer by 2π.

that is number of revolutions = [tex]\frac{\frac{70000\pi }{6}}{2\pi }[/tex] revolutions

= [tex]\frac{70000}{12}[/tex]revolutions = 5833.333 revolutions

ACCESS MORE
EDU ACCESS