Answer:
The time of the impact , T = 0.2 sec.
Initial velocity of Rocky's punch during that time, u = 90 [tex]\frac{m}{s}[/tex]
Explanation:
Given, rocky punches with a force, F = 225 N.
And impulse created, P = 45 Ns.
Impulse, P = force × time of impact = F × T.
so, Time of impact, T = [tex]\frac{impulse}{force}[/tex] = [tex]\frac{P}{F}[/tex]
T = [tex]\frac{45}{225}[/tex] = 0.2 s.
Impulse is also change in momentum,
P = m(v - u). where, m = mass of the hand.
v = final velocity.
u = initial velocity.
Given that Rocky's hand comes to stop when he strikes the gut,
so, v = 0.
⇒ m × u = 45 Ns.
⇒ u = [tex]\frac{45}{m}[/tex] = [tex]\frac{45}{0.5}[/tex]
u = 90 [tex]\frac{m}{s}[/tex]