Answer: 7.622g of sulphuric acid
Explanation:
3H2SO4 + 2Al -> Al2(SO4)3 + 3H2
3 moles of H2SO4 needs 2 moles of Al
(3 x 98)g of H2SO4 needs (2 x 27)g of Al
294g of H2SO4 needs 54g of Al
29400mg of H2SO4 needs 5400mg of Al
1mg of Al = 294/54 = 5.44mg of Al
140.11mg of Al = 140.11 x 5.44
= 762.2mg = 762.2/100 = 7.622gof sulphuric acid