Answer:
68.5N
Explanation:
When the dolphin decelerates from 12m/s to 7.5 m/s within 2.3s. Then its acceleration is:
[tex]a = \frac{\Delta v}{\Delta t} = \frac{7.5 - 12}{2.3} = -1.96 m/s^2[/tex]
The dolphin has a mass of 35kg, according to the Newton's 2nd law, the force exerted on it must be:
[tex]F = ma = 35*1.96 = 68.5 N[/tex]