A fossil was analyzed and determined to have a carbon-14 level that is 70 % that of living organisms. The half-life of C-14 is 5730 years. How old is the fossil? Express your answer with the appropriate units. View Available Hint(s) t t t = nothing nothing

Respuesta :

Answer: 2948

Explanation:

Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.

[tex]t_{\frac{1}{2}}=\frac{0.693}{k}[/tex]

[tex]k=\frac{0.69}{t_{\frac{1}{2}}}=\frac{0.693}{5730}=1.21\times 10^{-4}years^{-1}[/tex]

Expression for rate law for first order kinetics is given by:

[tex]t=\frac{2.303}{k}\log\frac{a}{a-x}[/tex]

where,

k = rate constant  = [tex]1.21\times 10^{-4}years^{-1}[/tex]

t = age of sample  = ?

a = let initial amount of the reactant  = 100

a - x = amount left after decay process = [tex]\frac{70}{100}\times 100=70[/tex]

[tex]t=\frac{2.303}{1.21\times 10^{-4}}\log\frac{100}{70}[/tex]

[tex]t=2948years[/tex]

Thus the fossil is 2948 years old.

ACCESS MORE
EDU ACCESS