Answer:
Step-by-step explanation:
Given that a study found that the average stopping distance of a school bus traveling 50 mph was 264 feet.
Sample taken showed the following results
[tex]n=40\\\bar x =262.3 feet\\Std dev = \sigma= 3 ft[/tex]
Since population std deviation is known and sample size is large, z test can be used.
[tex]H_0: \bar x=264\\H_a: \bar x <264[/tex]
(Left tailed test)
Mean difference = [tex]264-262.3 = 1.7[/tex]
Std error = [tex]\frac{\sigma}{\sqrt{n} } \\=\frac{3}{\sqrt{40} } \\=0.474[/tex]
Z = test statistic = mean diff/std error
= [tex]\frac{1.7}{0.474} \\=3.584[/tex]
p value = 0.00017
Since p < alpha our 0.05 we reject null hypothesis
There is evidence to show that mean is less than 264 feet
(Assumptions:
Sample are randomly drawn
Sample represents the population