Respuesta :
Answer:
The amount of moles of propane gas is 12.16 moles.
The amount of moles of liquid propane is 1337.87 moles.
Explanation:
We know that the container has 100 L at 3 atm and 27°C.
We can solve the problem by using the Gas Law formula:
[tex]P \ V = n \ R \ T[/tex]
The number of moles is given:
[tex]n = \frac{PV}{RT}\\n = \frac{3atm \times 100 L}{0.0822 \frac{L \ atm}{mol \ K} \times (273.15+27K)}\\n= 12.16 moles[/tex]
If we have the same container of liquid propane we can calculate the mass of propane with density:
[tex]\delta = \frac{M}{V}[/tex]
The mass is given by:
[tex]M = \delta \times V \\M= 0.590 \frac{g}{ml} \times \frac{1000 ml}{1 L} \times 100L= 59000 g[/tex]
The molar mass of propane is 44.1 g/mol so the number of moles of liquid propane is:
[tex]M= \frac{m}{MM} =\frac{59000g}{44.1 g/mol} =1337.87 moles[/tex]
The number of moles is "0.1218 and 1337.87".
Moles calculation:
Using formula:
[tex]\to n = \frac{PV}{RT}[/tex]
calculation:
For the first question:
[tex]n= 3.00 \ atm \times \frac{K\times mol}{0.08206\ L \times atm} \times \frac{1.00 L}{300\ K}[/tex]
[tex]= 1.00 \ atm \times \frac{K\times mol}{0.08206\ L \times atm} \times \frac{1.00 L}{100\ K} \\\\= 1.00 \ atm \times \frac{K\times mol}{8.206\ L \times atm} \times \frac{1.00 L}{ 1 K} \\\\= 0.1218 \ moles \\[/tex]
For the second question:
[tex]\to \frac{0.590\ g}{1 \ ml} \times 1.00 \times 10^3\ ml \times \frac{1\ mol CH_3H_8}{ 44.094\ g}\\\\[/tex]
by solving the value we get
[tex]\to 1337.87 \ moles[/tex]
Therefore, the number of moles are "0.1218 and 1337.87".
Find out more information about the moles here:
brainly.com/question/15209553