Answer:
[tex]R_{cm}[/tex] = 4.688 106 m
Explanation:
The expression for the center of mass is
R cm = 1 / M ∑ [tex]r_{i}[/tex] [tex]m_{i}[/tex]
Where M is the total mass of the system, ri and m1 are the distance and mass of each particle from a defined origin
Let's look for the total mass, the mass of the moon is m and that of the earth Me
M = [tex]M_{e}[/tex] + m
M = 81m + m
M = 82 m
The distance from the earth to the moon is R = 384.4 106 m
[tex]R_{cm}[/tex] = 1 / M (M R1 + m R)
[tex]R_{cm}[/tex] = 1 / 82m (0 + m R)
[tex]R_{cm}[/tex] = R / 82
[tex]R_{cm}[/tex] = 384.4 106/82
[tex]R_{cm}[/tex] = 4.688 106 m
The radius of the earth is
[tex]R_{e}[/tex] = 6371 103 m
[tex]R_{e}[/tex] = 6.371 106 m
We can see that the center of mass of the system is within the beating radius