Answer:
a. 475.14 Hz
b. 1959 Hz
c. 2341.53 Hz , 3053.34 Hz
Explanation:
[tex]f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{C*L}}[/tex]
a. smallest use the capacitive 4.2 uF + 6.0 uF = 10.2uF replacing:
[tex]f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{C*L}}f=\frac{1}{2\pi*\sqrt{10.2uF*11mH}}[/tex]
[tex]f = 475.14 Hz[/tex]
b. second smallest use the capacitive 6 uF so:
[tex]f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{C*L}}=f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{6uF*11mH}}[/tex]
[tex]f = 1959Hz[/tex]
c. second largest and largest oscillation first combination so:
Use 4.2 uF
[tex]f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{C*L}}=f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{4.2uF*11mH}}[/tex]
[tex]f = 2341.53 Hz[/tex]
And finally largest oscillation cap in serie so:
[tex]C=\frac{c_1*c_2}{c_1+c_2}=\frac{4.2uF*6.0uf}{4.2uf+6.0uF}[/tex]
[tex]C=2.47 uF[/tex]
[tex]f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{C*L}}=f = \frac{1}{2\pi*\sqrt{2.47uF*11mH}}[/tex]
[tex]f = 3053.34 Hz[/tex]