Answer:
a) If no preliminary estimate is available, the minimum sample size needed is 601
b) If 38% of the respondents said their favorite flavor of ice cream is chocolate in a prior survey, then the minimum sample size needed is 566
c) As the proportion estimate gets smaller, minimum sample size needed decreases.
Step-by-step explanation:
The following formula is used to compute the minimum sample size required to estimate the population proportion of adults who say chocolate is their favorite ice cream flavor within the margin of error 4%:
n≥ p×(1-p) × [tex](\frac{z}{ME} )^2[/tex] where
(a) When p is not known p is assumed 0.5. Then
n≥ 0.5×0.5× [tex](\frac{1.96}{0.04} )^2[/tex] =600.25
(b) if p=0.38 (38%) then
n≥ 0.38×0.62× [tex](\frac{1.96}{0.04} )^2[/tex] =565.68