A disk-shaped grindstone of mass 3.0 kg and radius 8.0 cm is spinning at 600 rev/min. After the power is shut off, a man continues to sharpen his axe by holding it against the grindstone until it stops 10 s later What is the average torque exertes by the axe on the grindstone?

Respuesta :

Answer:

τ=0.060 N.m

Explanation:

By kinematics:

[tex]\omega f = \omega o-\alpha*t[/tex]

Solving for α:

[tex]\alpha=\frac{\omega o-\omega f}{t}[/tex]

where ωo = 600*2*π/60;   ωf = 0;    t=10s

[tex]\alpha=6.283rad/s^2[/tex]

The sum of torque is:

[tex]\tau=I*\alpha[/tex]

[tex]\tau=M*R^2/2*\alpha[/tex]

[tex]\tau=0.060 N.m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS