Answer:
F = 7 N
Explanation:
given,
mass of sled = 17.5 Kg
speed of snow on horizontal surface = 3.5 m/s
time taken to stop = 8.75 s
initial momentum
= m U
= 17.5 x 3.5 = 61.25 Kg.m/s
final momentum
final velocity = 0 m/s
final momentum = 0
impulse = change in momentum
impulse = force x time
equating both the formula of impluse
F x t = 61.25 - 0
F x 8.75 = 61.25
F = 7 N
Force acting on the moving sled is equal to F = 7 N