Respuesta :
Answer: 0.6kg of flour will be in each batch of scones.
Step-by-step explanation:
Adam has 16.45 kg of flour, and he used 6.4kg to make hot cross buns. This means that the remaining flour would be the total amount of flour that he had initially minus the the amount that he used to make hot cross buns. This is expressed as
16.5 - 6.4 = 10.05 kg
The remaining flour is exactly enough to make 15 batches of scones. This means that 10.05 kg of flour will be enough to make 15 batches of scones.
We want to determine how much flour, in kg, will be in each batch of scones. Let this amount of flour be xkg
If 10.05 kg of flour will be used to make 15 batches of scones. Then,
xkg of flour will be used to make 1 batch if stones
x = 10.05/15
x = 0.67
Answer:
0.67 kg
Step-by-step explanation:
First, we must compute the remaining floor use to make the batches of scones. Thereafter, we divide the mass in kg of the floor used to make batches of scone with the number of scones made.
This will give us the amount of floor in kg contained in a batch of scone.
If Adam has 16.45 kg of flour, and the uses 6.4 to make hot cross buns, the remaining amount of floor
= 16.45 kg - 6.4 kg
= 10.05 kg
Given that this was exactly enough to make 15 batches of scones,
One batch of scone must contain
= 10.05 kg/15 of floor
= 0.67 kg