Answer:
-5.16 × 10³ kJ/mol
Explanation:
According to the law of conservation of the energy, the sum of the heat released by the combustion and the heat absorbed by the bomb calorimeter is zero.
Qcomb + Qcal = 0
Qcomb = - Qcal [1]
The heat absorbed by the calorimeter (Qcal) can be calculated using the following expression.
Qcal = Ccal . ΔT
where,
Ccal is the heat capacity of the bomb calorimeter
ΔT is the change in the temperature
From [1],
Qcomb = -Qcal = -(5.11 kJ/°C) × (32.33°C - 24.25°C) = -41.3 kJ
Let's consider the molar mass of naphthalene to be 128.17 g/mol. The change in the internal energy (∆Erxn) for the combustion of naphthalene is:
[tex]\frac{-41.3kJ}{1.025g} .\frac{128.17g}{mol} =-5.16 \times 10^{3} kJ/mol[/tex]