Respuesta :
Answer:
2. There will be 60 milliliters of water in the bucket after 1/4 hour.
Step-by-step explanation:
Given:
Given Faucet dripping at rate = 4 ml per minute
Now we will check for all options given:
1. There will be 24 milliliters of water in the bucket after 1/6 hour.
converting hours in minutes
1 hour = 60 mins
1/6 hour = [tex]\frac{60}{6} =10 \ mins[/tex]
Given Faucet dripping at rate = 4 ml per minute
After 10 minutes water will be = [tex]4\times 10 = 40 \ ml[/tex]
Hence the statement is incorrect.
2.There will be 60 milliliters of water in the bucket after 1/4 hour.
converting hours in minutes
1 hour = 60 mins
1/4 hour = [tex]\frac{60}{4} =15 \ mins[/tex]
Given Faucet dripping at rate = 4 ml per minute
After 15 minutes water will be = [tex]4\times 15 = 60 \ ml[/tex]
Hence the statement is correct.
3. There will be 160 milliliters of water in the bucket after 20 minutes.
Now minutes is = 20 mins
Given Faucet dripping at rate = 4 ml per minute
After 20 minutes water will be = [tex]4\times 20 = 80 \ ml[/tex]
Hence the statement is incorrect.
4. There will be 100 milliliters of water in the bucket after 40 minutes.
Now minutes is = 40 mins
Given Faucet dripping at rate = 4 ml per minute
After 40 minutes water will be = [tex]4\times 40 = 160 \ ml[/tex]
Hence the statement is incorrect.
Answer:
2. There will be 60 milliliters of water in the bucket after 1/4 hour.