Answer:
32 km.
Step-by-step explanation:
Let us assume that the whole trail is x km.
So, on the first day the tourists walked [tex]\frac{x}{8}[/tex] km.
Then the remaining distance after first day is [tex](x - \frac{x}{8}) = \frac{7x}{8}[/tex] km.
Now, on the second day the tourists walked [tex]\frac{4}{7}[/tex] of the remaining path i.e. [tex]\frac{4}{7} \times \frac{7x}{8} = \frac{x}{2}[/tex] km.
So, the remaining path to travel after 2nd day is [tex](\frac{7x}{8} - \frac{x}{2}) = \frac{3x}{8}[/tex] km.
On the third day they walked [tex]\frac{1}{3}[/tex] of the remaining trail and last 8 km.
So, [tex](\frac{3x}{8} - \frac{3x}{8} \times \frac{1}{3}) = 8[/tex]
⇒ [tex]\frac{x}{4} = 8[/tex]
⇒ x = 32 km. (Answer)