The distance of the object from the axis is 1.02 m
Explanation:
The moment of inertia of a single point mass rotating about an axis is given by:
[tex]I=mr^2[/tex]
where
I is the moment of inertia
m is the mass of the object
r is the distance of the object from the axis of rotation
For the object in this problem, we have:
m = 493 g = 0.493 kg is the mass
[tex]I=0.51 kg m^2[/tex] is the moment of inertia
Solving for r, we find its distance from the axis:
[tex]r=\sqrt{\frac{I}{m}}=\sqrt{\frac{0.51}{0.493}}=1.02 m[/tex]
Learn more about inertia:
brainly.com/question/2286502
brainly.com/question/691705
#LearnwithBrainly