Phosphorous and chlorine gases combine to produce phosphorous trichloride:P2(g) + 3Cl2(g) ⇌ 2PCl3(g)ΔG° at 298 K for this reaction is −642.9 kJ. The value of ΔG at 298 K for a reaction mixture that consists of 1.500 atm P2, 1.600 atm Cl2 and 0.650 atm PCl3 is __________.

Respuesta :

Answer:

ΔG = -649,5 kJ

Explanation:

It is possible to answer this question using:

ΔG = ΔG° + RT lnQ

For the reaction:

P₂(g) + 3Cl₂(g) ⇌ 2PCl₃(g)

ΔG° = -642,9 kJ at 298K

R is gas constant (8,314x10⁻³ kJ/molK)

And Q is reaction quotient, for the present reaction

[tex]Q = \frac{[PCl_{3}]^2}{[P_{2}][Cl_{2}]^3}[/tex], where [P₂] = 1,500atm ;Cl₂ = 1,600atm; [PCl₃] = 0,650 atm

Replacing:

ΔG = -649,5 kJ

I hope it helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS