A small ball is attached to one end of a rigid rod with negligible mass. The ball and the rod revolve in a horizontal circle with the other end of the rod at the center. The path of the ball has a constant linear speed. The force exerted by the rod is 0.5 N. The centripetal acceleration is 0.5 m/s2 . What is the mass of the ball, in kg?

Respuesta :

Answer:

mass of the ball will be 1 kg

Explanation:

We have given force F = 0.5 N

This force must be equal to the centripetal force for the ball to revolve in the circle

So [tex]F=F_C=0.5N[/tex]

Centripetal acceleration is given as [tex]a_c=0.5m/sec^2[/tex]

We have to calculate the mass of the ball

We know that force is given by

[tex]F_C=ma_c[/tex]

So [tex]0.5=m\times 0.5[/tex]

m = 1 kg

So mass of the ball will be 1 kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS