Respuesta :
Answer:
(A) 0.1421 N-m
(b) 0.2842 N-m
Explanation:
We have given length of the wire L =1.9 m
So side of the square [tex]=\frac{1.9}{4}=0.475m[/tex]
We know that area of the square [tex]=side^2=0.475^2=0.2256m^2[/tex]
Current in the loop i = 2.1 A
Magnetic field B = 0.3 T
(A) Number of turns N = 1
We know that torque is given by
[tex]\tau =BINAsin\Theta[/tex]
For maximum torque [tex]sin\Theta =1[/tex]
So torque [tex]\tau =1\times 2.1\times 0.3\times 0.2256=0.1421N-m[/tex]
(b) Number of turns N = 2
We know that torque is given by
[tex]\tau =BINAsin\Theta[/tex]
For maximum torque [tex]sin\Theta =1[/tex]
So torque [tex]\tau =2\times 2.1\times 0.3\times 0.2256=0.2842N-m[/tex]
Answer: a) 0.14213 Nm b) 0.0711 Nm
Explanation:
Assume that magnetic field is perpendicular to the area
a) a single-turn square coil
L = 1.9 m
thus L/4 = 1.9 m/ 4 = 0.475 m ; Area = (0.475 m)² = 0.2256 m²
I = 2.1 A
B = 0.30 T
N = 1
θ = 90⁰
maximum torque τ = N IA B Sinθ = 1 * 2.1 * 0.3*0.2256* Sin90⁰ = 0.14213 Nm
b) a two-turn square coil
L = 1.9 m
thus L/4 = 1.9 m/ 8 = 0.2375 m ; Area = (0.2375 m)² = 0.0564 m²
I = 2.1 A
B = 0.30 T
N = 2
θ = 90⁰
maximum torque τ = N IA B Sinθ = 2 * 2.1 * 0.3*0.0564* Sin90⁰ = 0.0711 Nm