Oxalic acid reacts with sodium hydroxide according to the following equation:
H2C2O4 + 2 NaOH → Na2C20. + 2 H20
A 25.00 mL sample of the H2C2O solution required 19.62 mL of 0.341 M NaOH for
neutralization. Calculate the molarity of the acid.​

Respuesta :

Neetoo

Answer:

Concentration = 0.14 M

Explanation:

Given data:

Volume of base = 19.62 mL

Molarity of base = 0.341 M

Volume of acid = 25.00 mL

Molarity of acids = ?

Solution:

Number of moles of base = Molarity × volume in litter

Number of moles = 0.341 mol/L × 0.02 L

Number of moles =  0.007 mol

Concentration of acid:

Concentration = 1/2 (0.007 mol) / 25 mL × 10⁻³ L/mL

Concentration = 0.0035 mol / 25 × 10⁻³ L

Concentration = 1.4  × 10⁻¹ M

Concentration = 0.14 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS