zo3159
contestada

You wad up a piece of paper and throw it into the wastebasket. How far will
your piece of paper travel if you throw it with a velocity of 4.3 m/s at an angle
of 65°? (Assume no air resistance and that the paper lands at the same
height you threw it from.)
A. 0.65 m
B. 1.2 m
C. 1.4 m
D. 0.17 m

Respuesta :

The range of the piece of paper is C) 1.4 m

Explanation:

The motion of the piece of paper is the motion of a projectile, which consists of two separate motions:

- A uniform motion along the horizontal direction, with constant velocity

- A uniformly accelerated motion along the vertical direction, with constant acceleration (the acceleration of gravity, [tex]g=9.8 m/s^2[/tex])

From the equation of motion, it is possible to find an expression for the range (the total horizontal distance covered) of a projectile, which is given by:

[tex]d=\frac{u^2 sin 2\theta}{g}[/tex]

where

u is the initial velocity

[tex]\theta[/tex] is the angle of projection

g is the acceleration of gravity

For the piece of paper in this problem,

u = 4.3 m/s

[tex]\theta=65^{\circ}[/tex]

Substituting,

[tex]d=\frac{(4.3)^2 sin(2\cdot 65^{\circ})}{9.8}=1.45 m \sim 1.4 m[/tex]

Learn more about projectile motion:

brainly.com/question/8751410

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS