Respuesta :

Answer:

|a| = 5

θ = 90°

Step-by-step explanation:

The position vector of a is OP.

[tex]\vec{a}=<0,-5>[/tex]

The magnitude of a vector is square root of of sum of square of x and y component.

x-component of vector a = 0

y-component of vector b = -5

[tex]|a|=\sqrt{0^2+(-5)^2}[/tex]

[tex]|a|=\sqrt{25}[/tex]

[tex]|a|=5[/tex]

The smallest positive angle θ from the positive x-axis to the vector OP

[tex]\theta = \tan^{-1}\dfrac{\text{y-component}}{\text{x-component}}[/tex]

[tex]\theta=\tan^{-1}(\dfrac{-5}{0})[/tex]

[tex]\theta=\tan^{-1}(-\infty)[/tex]

[tex]\theta=270^\circ\text{ and }-90^\circ[/tex]

Smallest possible angle is 90° with positive direction of x-axis.

Hence, the magnitude of vector a is 5 and smallest possible angle is 90°

Ver imagen isyllus
ACCESS MORE
EDU ACCESS