contestada

The gas tank of Dave’s car has a capacity of 12 gallons. The tank was 38 full before Dave filled it to capacity. It cost him $2.50 per gallon of gas. How much did Dave spend, in dollars, to fill the tank to capacity?

Respuesta :

Answer:

$ 18.75            

Explanation:

given,                                              

capacity of the Dave’s car = 12 gallons

Assuming that the tank is 3/8 full before

Cost of gas per gallon =  $2.50 per gallon of gas

Volume Dave have to fill                      

       =[tex]1 - \dfrac{3}{8}[/tex]                          

       =[tex]\dfrac{5}{8}[/tex] of full tank              

       =[tex]\dfrac{5}{8}\times 12[/tex]              

volume Dave have to fill = 7.5 gallons          

total money Dave spent                  

     = 7.5 gallons x $2.50                

     = $ 18.75                                            

Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.

Answer:

$ 30

Explanation:

Capacity of tank = 12 gallon

Cost of one gallon = $ 2.50

The cost of 12 gallon = 12 x 2.50 = $ 30

Thus, the cost of 12 gallon fuel is $ 30.

ACCESS MORE
EDU ACCESS