Answer:
a) t = 0.74s
b) D = 4.76m
c) Vf = 5.35m/s
Explanation:
The ball starts rolling when Vf = ωf*R.
We know that:
Vf = Vo - a*t
ωf = ωo + α*t
With a sum of forces on the ball:
[tex]Ff = m*a[/tex]
[tex]\mu*N = m*a[/tex]
[tex]\mu*m*g = m*a[/tex]
[tex]a=\mu*g=2.9m/s^2[/tex]
With a sum of torque on the ball:
[tex]Ff*R = I*\alpha[/tex]
[tex]\mu*m*g*R = 2/5*m*R^2*\alpha[/tex]
[tex]\alpha=5/2*\mu*g/R=65.9rad/s^2[/tex]
Replacing both accelerations:
[tex]Vo - a*t=\alpha*t*R[/tex]
[tex]7.5 - 2.9*t=65.9*t*0.11[/tex]
t=0.74s
The distance will be:
[tex]D = Vo*t-1/2*a*t^2[/tex]
[tex]D = 4.76m[/tex]
Final velocity:
[tex]Vf=Vo-a*t[/tex]
Vf=5.35m/s