Answer:
option (B) 405
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Annual effective interest rate, r = 8%
Amount of principal repaid in the 15th payment = 749.63
Now,
Under level annual payment,
Principal portion grow by effective interest
Therefore,
[tex]P_t=P_n\times(1+r)^{t-n}[/tex]
Here,
[tex]P_t[/tex] is the principal portion of the [tex]t^{th}[/tex] payment
thus,
P₇ = P₁₅ × ( 1 + 0.08 )⁽⁷⁻¹⁵⁾
or
P₇ = 749.63 × ( 1.08 )⁻⁸
or
P₇ = 405.00
Hence,
the correct answer is option (B) 405