Answer:
-1.71 J/K
Explanation:
To solve this problem we use the formula
ΔS = n*ΔH/T
Where n is mol, ΔH is enthalpy and T is temperature.
ΔH and T are already given by the problem, so now we calculate n:
Molar Mass C₂H₅OH = 46 g/mol
2.71 g C₂H₅OH ÷ 46g/mol = 0.0589 mol
Now we calculate ΔS:
ΔS = 0.0589 mol * −4600 J/mol / 158.7 K
ΔS = -1.71 J/K