Answer:
(i) $1,295 Favorable
(ii) $3,744 Unfavorable
Explanation:
Actual price = Actual cost of materials ÷ Actual materials purchased
= $43,105 ÷ 3,700
= $11.65
Materials price variance = Actual Quantity (Actual Price - Standard Price)
= 3,700($11.65 - $12.00)
= $1,295 Favorable
Standard Quantity = Actual output × Standard quantity per unit of output
= 560 × 4.8
= 2,688
Materials quantity variance:
= Standard Price (Actual Quantity - Standard Quantity)
= $12.00 (3,000 - 2,688)
= $3,744 Unfavorable