Respuesta :
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Throughput time = 4 hours
Delivery cycle time = 8 hours
Process time = 1 hour
Queue time = 2 hours
Now,
Lets assume that inspection time be x.
Throughput time = inspection time + Process time + Queue time
4 hours = x + 1 hour + 2 hours
x = 4 hours - 1 hour - 2 hours
x = 1 hour
Hence,
Inspection time = 1 hour
Therefore, the combined inspection and move time for this operation would be 1 hour.
The combined inspection and move time for this operation would be:b. 1 hour.
Inspection and move time
Using this formula
Inspection and move time=Throughput time-Process time- Queue time
Where:
Throughput time=4 hours
Process time= 1 hour
Queue time=2 hours
Let plug in the formula
Inspection and move time = 4 hours - 1 hour - 2 hours
Inspection and move time = 1 hour
Inconclusion the combined inspection and move time for this operation would be:b. 1 hour.
Learn more about inspection and move time here:https://brainly.com/question/15010400